Celkem MZe vypsalo 23 vědeckých témat výzkumu. Podpoří práce, které pomohou lepší péči o krajinu, zdravějšímu stavu zvířat či šetrnějšímu hospodaření. Soutěž ZEMĚ má dva podprogramy: Podporu inovativního zemědělství a lesnictví prostřednictvím pokročilých postupů a technologií a Podporu státní politiky v agrárním sektoru. V prvním programu se mohou zvoleným výzkumem zabývat vědecké instituce čtyři roky, v druhém půjde o tříletý výzkum.
„Konkrétně chce nové kolo soutěže ZEMĚ podpořit výzkumné projekty, které se soustředí například na odolnost stromů vůči škůdcům, jakým je kůrovec. To umožní používat účinnější metody pěstování dřevin. Pro dobrý vývoj našeho zemědělství je také důležité hledat rychlé a přesné způsoby testování hospodářských a domácích zvířat na respirační onemocnění
SARS-CoV-2. Podporu chceme poskytnout i na výzkum zaměřený na ekologické zemědělství, jako je šlechtění vhodných odrůd, zvýšení úrodnosti nebo ochrana rostlin. Celkem jsme vyhlásili 23 výzkumných témat, která pokrývají aktuální potřeby našeho zemědělství,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Mezi další témata pátého kola soutěže ZEMĚ patří výzkum půdoochranných technologií, které zemědělci mohou uplatnit při šetrném hospodaření na půdách ohrožených erozí. Záměrem je také prověřit a vybrat nejefektivnější opatření pro zpomalení povrchového odtoku srážkové vody ze zpevněných povrchů lesních cest a pro omezení eroze u nezpevněných prvků lesní dopravní sítě. Výzkumníci se budou zabývat rozvojem ekologického zemědělství a hledat vhodné způsoby výživy rostlin pomocí optimálních osevních a agrotechnických postupů, případně budou zkoumat moderní metody hospodaření v rybářských revírech na přehradách nebo chov a produkci různých druhů sladkovodních ryb.
Přihlášky do soutěže ZEMĚ mohou vědecké instituce zasílat od 18. března do 5. května 2021. Výsledky vyhlásí MZe do 12. listopadu 2021. Podrobnosti k soutěži, včetně přihlášek, jsou zde >>