skip to Main Content

Jde o největší rybu našich řek a cennou složku naší ichtyofauny. Má protáhlé holé tělo bez šupin, širokou nízkou hlavu, malé oči a kolem tlamy 3 páry vousů. Obývá dolní a střední toky řek s členitým dnem a břehy s dostatkem úkrytu. Je vysazován i v některých nádržích a rybnících. Je aktivní převážně v noci, kdy sbírá potravu, den tráví v úkrytech. Dosahuje délky kolem 2,5 m a hmotnosti i přes 100 kg. Naše největší exempláře sumců pocházejí většinou z údolních nádrží. Za zmínku stojí úlovek sumce o délce 255 cm a 93 kg, který byl uloven v roce 1990 na vodní nádrži Vranov. Sumčí maso má ve svalovině vysoký obsah tuku, proto je velmi chutné v uzené úpravě.

Zajímavost:

Občas se objevují i bělaví albinotiční či xantoforičtí jedinci (nálezy známy např. z pohořelických či třeboňských rybníků a Vranovské nádrže), žlutavý sumec s bílou hlavou byl uloven v Lužnici. Žlutě zbarvení sumci jsou nabízeni na našem trhu do okrasných jezírek.

Historický exkurz:

Nepočítáme-li ryby, které do našich řek dříve táhly z moře (vyzu velkou a jesetera velkého), je sumec velký jednoznačně naší největší rybou. G. Handsch považoval sumce za mořskou rybu, která táhne ke tření do řek. Jeho jméno odvozoval od slova „summa“, neboť všechno sežere. Podle Antonína Friče pražští rybáři v závěru 19. století vystavovali na Štvanici za drobné vstupné větší úlovky sumců. Cena za 1 kg sumce se v této době na pražských trzích pohybovala od 1-1,2 zlatého.

Gastronomický význam:

Maso sumce disponuje vysokým podílem tuku ve svalovině, proto bývá oblíbené především k uzené úpravě. Na trhu se objevuje ryba čerstvá, zmražená a konzervovaná. Skokanem v žebříčku popularity ryb na současném trhu se stal sumeček africký (Clarias gariepinus). Jeho tmavě šedé maso je velmi jemné a vhodné pro veškerá kuchyňská zpracování. Má pevnou kůži, tudíž je nutné při opracování filety stahovat. V případě uzení se kůže na rybě ponechává.

Zdroje:
Ryby našich vod; Český rybářský svaz, z.s.; 2021
Česká rybí kuchyně aneb kapr nejen o Vánocích; L. Kubásková, J. Jakubská, M. Čeněk; NZM; 2020

Autor fotografie: prof. Ing. Radim Vácha, Ph.D.

Zpátky nahoru