Komise lesnické ekonomiky   
 Odboru lesního hospodářství   
 
 
 
Navigace
Odbor lesního hospodářství
Poslání a úkoly komise
Složení komise
ČINNOST KOMISE
Ohlasy v tisku
Příspěvky z jednání komise
Z historie komise
Informace
Dnes:
Svátek: 
Kontaktní e-mail
Odkazy
MENDELU Brno
ČZU Praha
ČAZV
ČLS
LČR s. p.
VLS ČR, s. p
UHÚL Brandýs nad Labem
VÚLHM Jíloviště-Strnady
Portál veřejné správy
Ministerstvo zemědělství
Ministerstvo ŽP
Slovenská akadémia pôdohospodárskych vied
 
 
 
 
 
© EK OLH 2015
  Aktualizace:
  7. 10. 2015 (Polster)
 
  Licence Creative Commons
Komise lesnické ekonomiky
Odboru lesního hospodářství České akademie zemědělských věd

 
Zpráva o činnosti odboru lesního hospodářství (OLH) ČAZV za rok 2004

 

Schůze výboru OLH ČAZV se v roce 2004 uskutečnila pouze jednou, ale podle potřeby byly aktuální problémy konzultovány a řešeny s členy výboru a předsedy komisí průběžně.

Výbor pracuje v následujícím složení:

Předseda odboru:    Doc. Ing. Petr Zahradník, CSc.

Členové výboru:     Prof. Ing. Jiří Bartuněk, DrSc.

                        Ing. Vladimír Hynek, CSc.

                        Prof. Ing. Vladimír Chalupa, DrSc.

                        Ing. Vladimír Krečmer, CSc.

                        Ing. Václav Lochman, CSc.

                        Doc. RNDr. Stanislav Vacek, DrSc.

                        Prof. Ing. Radomír Mrkva, CSc.

                        Prof. Ing. Jiří Gross, CSc.

                        Prof. Ing. Jaroslav Koblížek, CSc.

 

Odbor se v návaznosti na jednání předsednictva zabýval především následující problematikou:

.          Soutěž NAZV a NPV I. - sledování plnění harmonogramu, příprava nové soutěže.

.          Terminologický slovník - za OLH

.          Vydavatelská činnost - úsilí o získání impact faktoru pro Journal of Forest Science.

.          Publikace k 80. letům ČAZV - korektury rukopisu.

.          Připomínkování zákonů a vyhlášek, směřujících do agrárního sektoru.

Významnou akcí bylo rovněž rozšířené zasedání Předsednictva ČZAV dne 25.8.2004 ve Výzkumném ústavu rybářském a hydrobiologickém ve Vodňanech k lesnické politice. Přítomní byli seznámeni s Národním lesnickým programem, Kritérii trvale udržitelného hospodaření, Certifikací hospodaření v lesích a Zásadními a aktuálními lesopolitickými problémy v roce vstupu do EU.

Hlavní činnost OLH se odehrávala v komisích. Dále jsou uvedeny informace o činnosti jednotlivých komisí.

Komise biologická (Prof. Ing. Petr Kantor, CSc.)

V roce 2004 se sešli členové Biologické komise OLH ČAZV celkem dvakrát na celostátních seminářích, resp. konferencích a setkáních.

Ve dnech 6.-7.5.2004 se uskutečnil dvoudenní seminář s exkurzí členů biologické komise společně s pobočkou Pro Silva Bohemica na téma "Využití LHP na podkladě provozní inventarizace při přestavbě na nepasečný les v Národním parku Podyjí". Jednání se zúčastnilo 15 členů Biologické komise OLH + 60 členů pobočky Pro Silva Bohemica.

Druhé setkání členů biologické komise se uskutečnilo ve dnech 14.9.-16.9.2004 ve Křtinách na 5. česko-slovenském vědeckém sympoziu pedagogických a vědeckovýzkumných pracovišť oboru  Pěstování lesa "Hlavní úkoly pěstování lesů na počátku 21. století". V průběhu setkání byl na polesí Bílovice ŠLP Křtiny odhalen památník profesoru B. Polanskému. Jednání se zúčastnilo 20 členů biologické komise + 40 dalších účastníků z LDF MZLU Brno, FLE ČZU Praha, VÚLHM VS Opočno, LVÚ Zvolen a LDF TU Zvolen. Ze semináře byl vydán sborník referátů.

Komise pro genetiku, šlechtění a reprodukci lesních dřevin (Prof. Ing. Jaroslav Kobliha, CSc.)

Komise se sešla tradičně na dvou zasedáních, prvním jednodenním a druhém dvoudenním. První zasedání se uskutečnilo 3.3. 2004 ve VÚLHM Jíloviště-Strnady a bylo věnováno úloze chráněných území pro zachování genofondu původních druhů lesních dřevin. Druhé zasedání proběhlo 12.-13.9. 2004 v Arboretu Sofronka se zaměřením na provenienční výzkum druhů rodu Pinus.

Komise ekonomická (Prof. Ing. Luděk Šišák, CSc.)

Ekonomická komise OLH ČAZV zasedala v roce 2004 dvakrát. Na prvním zasedání, konaném ve dnech 20.4. - 22.4.2004, byla hlavním tématem jednání ekonomika pěstební činnosti a ekonomické aspekty přírodě blízkých způsobů hospodaření v lesích. Toto dubnové zasedání EK bylo tentokrát společné s Ekonomickou komísiou Odboru lesníctva Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied (EK OL SAPV).

Konkrétně se jednalo o ekonomických aspektech přírodě blízkého hospodaření při podpoře obnovy lesních porostů přirozeným zmlazením, ekonomických problémech trvale udržitelného obhospodařování lesa, ekonomice pěstební činnosti a ekonomických aspektech přírodě blízkých způsobů hospodaření v podmínkách LČR, ekonomicko-ekologických aspektech volby způsobu obnovy. Diskutována byla rovněž problematika českého lesního hospodářství v kontextu vstupu ČR do EU, včetně otázek využití strukturálních fondů, předpokládaného růstu významu lesů, pojetí lesa jako součásti venkova, právního rámce lesnictví a lesnické politiky, trhu s dřívím a lesnicko - dřevařského komplexu jako modelového příkladu ekologického průmyslového řetězce, trhu s lesními majetky atd.

Součástí zasedání EK bylo seznámení s LH v podmínkách LS LČR Luhačovice (v LO 38 - Bílé Karpaty a Vizovické Vrchy a LO 41 -  Hostýnsko-vsetínské vrchy a Javorníky, převažující LVS dubobukový a bukodubový).

Podzimní jednání EK proběhlo ve dnech 19. a 20. 10. 2004 v  Kostelci nad Černými Lesy. Tématicky bylo zaměřeno hlavně na posouzení současné ekonomické situace lesního hospodářství ČR a jeho perspektiv po vstupu ČR do EU. Zasedání EK podpořilo v usnesení názor na rozšíření institucionálního lesnického ekonomického výzkumu na VÚLHM s ohledem na zvyšující se potřebu ekonomických analýz v sektoru LH v ČR a v EU.

Součástí říjnového programu EK byla také problematika řízení a ekonomiky Školního lesního podniku ČZU Praha v Kostelci nad Černými Lesy ŠLP.

Komise pro mimoprodukční funkce lesa (Doc. Ing. Vladimír Švihla, DrSc.)

Komise pro mimoprodukční funkce lesa se sešla nejprve 20.2.2004 na katedře hydromeliorací ČVUT Praha - Dejvice. Programem byla aktivace činnosti subkomise pro hrazení bystřin. Byl přijat program subkomise na rok 2005 a zvoleno nové vedení subkomise (Švihla předseda, Zuna místopředseda, Beran vědecký sekretář). Účast 15 členů komise. Dne 29.4.2004 se KMPFL sešla znovu na ČAZV v Praze k projednání:

.          činnosti subkomise hrazení bystřin od 20.2.2004,

.          přípravy celostátního semináře na téma "Uplatnění NLP v praxi s ohledem na MPFL; termín semináře byl dohodnut na září - říjen 2004.

Seminář se nekonal ve stanoveném termínu, protože větší část přednášejících byla v plánovaném období zaneprázdněna. Náhradní termín byl 8.2.2005, kdy se semináře zúčastnilo 110 pracovníků, z toho 25 členů komise MPFL.

Činnost subkomise hrazení bystřin se nepodařilo zcela aktivizovat.

Komise ochrany lesa (Prof. Ing. Radomír Mrkva, CSc.)

Členové komise se angažovali neformálně a podíleli na řadě aktivit, souvisejících s řešením aktuálních problémů. Jde zejména o angažovanost v problému změny managementu NP Šumava, zvětšení bezzásahových zón a tím ohrožení nejen cílů ochrany přírody v NPŠ, ale i hospodaření v lesích okolních majitelů. Jde o angažovanost kolegy Ivo Viceny v regionální pracovní komisi zabývající se problémy NPŠ a předsedy komise, Radomíra Mrkvy. Výstupem byly angažovanost a koncepčních podklady pro "Otevřený dopis RNDr. L. Ambroskovi" zaslaném děkanem LDF, MZLU v Brně a "Prohlášení k vážnému ohrožení NPŠ" vydaném komisí ochrany lesa ČAZV společně s komisí ochrany lesa  NLK. Na koncepci managementu NPŠ se navíc podílí předseda svou účastí ve Výkonném výboru Rady NPŠ (jako místopředseda), publikací názorů, konvenujících se stanoviskem sekce (text pro časopisy Šumava a Ochrana přírody).

Komise lesní techniky (Prof. Ing. Ivan Roček, CSc.)

Komise se scházela pouze na neformálních jednáních, na kterých byly diskutovány aktuální problémy lesního hospodářství.

 

 

 

 Nahoru